2ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών

July 2021
Mo Tu We Th Fr Sa Su

Ώρα

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε΄ΤΑΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΣΤΟ 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ κ.ΔΟΜΟΥΧΤΣΗ ΣΤΕΡΓΙΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΕ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΕΓΙΝΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΕΚΤΥΠΩΤΗ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΝΟΔΕΥΣΑΝ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΗΣ ΝΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΟΤΟΥΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

Η τρισδιάστατη εκτύπωση (3D printing) είναι μια μέθοδος προσθετικής κατασκευής στην οποία κατασκευάζονται αντικείμενα μέσω της διαδοχικής πρόσθεσης επάλληλων στρώσεων υλικού. Στη τρισδιάστατη εκτύπωση μπορούν να χρησιμοποιηθούν διάφοροι τύποι υλικού, κυρίως κεραμικά και πολυμερή. Σε σύγκριση με άλλες τεχνολογίες και εξοπλισμό προσθετικής κατασκευής, οι τρισδιάστατοι εκτυπωτές είναι συνήθως ταχύτεροι, φθηνότεροι και ευκολότεροι στη χρήση. Για τον λόγο αυτό πολλοί πιστεύουν ότι στα επόμενα χρόνια η παγκόσμια παραγωγή αγαθών θα στραφεί προς αυτή την κατεύθυνση, αντικαθιστώντας σταδιακά τις παραδοσιακές τεχνικές.Δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν ότι η τρισδιάστατη εκτύπωση θα αποτελέσει μία «νέα βιομηχανική επανάσταση», καθώς θα φέρει αποκέντρωση των παραγωγικών διαδικασιών, ανοίγοντας τον δρόμο για παραγωγή τοπική και μικρής κλίμακας, προσαρμοσμένη στις τρέχουσες ανάγκες.

Οι τρισδιάστατοι εκτυπωτές χρησιμοποιούνται κυρίως για την κατασκευή φυσικών μοντέλων και πρωτοτύπων από σχεδιαστές, μηχανικούς και ομάδες ανάπτυξης νέων προϊόντων, έχουν τη δυνατότητα να εκτυπώνουν μέρη και εξαρτήματα από διάφορα υλικά, με διαφορετικές μηχανικές και φυσικές ιδιότητες και συχνά σε μια ενιαία διαδικασία κατασκευής. Η νέα τεχνολογία διαχείρισης και μετακίνησης υλικών (ως έχουν ή με αναπαραγωγή τους), ονομάζεται (ψηφιακό) MatterNet, κατά αναλογία της τεχνολογίας του διαδικτύου (internet), που επιτρέπει την διαχείριση και μεταφορά των πληροφοριών (κειμένων, σταθερών ή κινούμενων εικόνων και ήχου).

200      201

202    203

Στοιχεία Επικοινωνίας

2ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών
Διεύθυνση : Νιγρίτης 128
Πόλη         : Σέρρες
Τ.Κ.           : 62124
Τηλ.          : 2321037524
email         : mail@2dim-serron.ser.sch.gr

Copyright © 2014 - 2ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών - All Rights Reserved.